Th e Florida Canary Fanciers

Color & Type Canary Show

was held

October 9-10, 2020

Overall Show Winners for All Colorbred Divisions (Lipochrome, Melanin, and New Color Melanin):

1st Best in Show:  Julio Valella & Brenda Varhola - Intensive Yellow

2nd Best in Show:  Luis Martinez - Pastel Mosaic

3rd Best in Show:  Julio Masferrer - Red Agate Mosaic Male

Best Novice:  Jim Giles - Dominant White 

 

   Colorbred Lipochrome Division:

     1st:  Julio Valella & Brenda Varhola - Intensive Yellow 

     2nd:   Julio Valella & Brenda Varhola - Recessive White 

     3rd:  Luis Martinez - Intensive Red 

     4th:  Carl Biers - Frost Yellow

     Best Novice:  Jim Giles - Dominant White

 

          Colorbred Lipochrome Intense Red Section:

                1st in Section:  Luis Martinez

                2nd in Section:  Nivaldo Blanco

                3rd in Section:  Nivaldo Blanco

 

          Colorbred Lipochrome Frost Red Section:

                1st in Section:  Luis Martinez

                2nd in Section:  Nivaldo Blanco

                3rd in Section:  Nivaldo Blanco

 

         Colorbred Lipochrome Intense Yellow Section:

                1st in Section:  Julio Valella & Brenda Varhola

                2nd in Section:  Nivaldo Blanco

                3rd in Section:  Nivaldo Blanco

 

          Colorbred Lipochrome Frost Yellow Section:

                1st in Section:  Carl Biers

                2nd in Section:  Carl Biers

                3rd in Section:  Nivaldo Blanco

                Best Novice:  Jim Giles

 

         Colorbred Lipochrome White Section:

                1st in Section:  Julio Valella & Brenda Varhola

                2nd in Section:  Salvador Varona

                3rd in Section:  Salvador Varona

                Best Novice:  Jim Giles  

 

          Colorbred Lipochrome Ivory Section:

                1st in Section:  Luis Martinez

  

          Colorbred Lipochrome Mosaic Male Section:

                1st in Section:  Carl Biers

                2nd in Section:  Nivaldo Blanco

                3rd in Section:  Carl Biers

 

          Colorbred Lipochrome Mosaic Female Section:

                1st in Section:  Carl Biers

                2nd in Section:  Carl Biers

                3rd in Section:  Carl Biers

Colorbred Melanin Division:

     1st:  Julio Masferrer - Red Agate Mosaic Male 

     2nd:  Julio Masferrer -  Red Agate Mosaic Female

     3rd:  Ciro Garcia - Yellow Agate Mosaic Female

     4th:  Julio Masferrer - Red Agate Mosaic Female

 

          Colorbred Melanin Black Intense Red Section:

                1st in Section:  Luis Martinez

 

          Colorbred Melanin Mosaic Male Section:

                1st in Section:  Julio Masferrer

                2nd in Section:  Julio Masferrer

                3rd in Section (Tied):  Julio Masferrer

                                                       and Ciro Garcia

 

          Colorbred Melanin Mosaic Female Section:

                1st in Section:  Julio Masferrer

                2nd in Section:  Julio Masferrer

                3rd in Section:  Julio Masferrer

 

    Colorbred New Color Melanin Division:

     1st:  Luis Martinez - Pastel Mosaic

     2nd:  Carl Biers - Black Yellow Cobalt

     3rd:  Julio Masferrer - Pastel Agate Red Mosaic Male

     4th:   Julio Valella & Brenda Varhola - Black Red Cobalt 

         

             Colorbred New Color Melanin Opal Section:

                1st in Section:  Ciro Garcia

 

             Colorbred New Color Melanin Pastel Section:

                1st in Section:  Luis Martinez

                2nd in Section:  Luis Martinez

 

             Colorbred New Color Melanin Mosaic Male Section:

                1st in Section:  Julio Masferrer

 

             Colorbred New Color Melanin New Mutation Section:

                1st in Section:  Carl Biers - Black Cobalt Yellow

                2nd in Section:  Julio Valella & Brenda Varhola -

                                            Black Cobalt Red

                3rd in Section:  Julio Valella & Brenda Varhola -

                                           Black Cobalt Yellow

 

Overall Show Winners for Type Division:

1st Best in Show:   Mike Corbeil & Lorelle Smith 

2nd Best in Show:   Brian Byrne

3rd Best in Show:   Pablo Mauricio Leon

Best Novice:  Sandy Gonzalo Perez

 

    Border Fancy Section:

     1st in Section:  Niall Hyde

     2nd in Section:  Niall Hyde

     3rd in Section:  Niall Hyde

 

    Fife Fancy Section:

     1st in Section:  Brian Byrne

     2nd in Section:  Niall Hyde

     3rd in Section:  Niall Hyde

 

    Gloster Corona Section:

     1st in Section:  Pablo Mauricio Leon

     2nd in Section:  Julio Masferrer

     3rd in Section:  Pablo Mauricio Leon

 

    Gloster Consort Section:

     1st in Section:  Pablo Mauricio Leon

     2nd in Section:  Pablo Mauricio Leon

     3rd in Section:  Sandy Gonzalo Perez

     

    Irish Fancy Section:

     1st in Section:  Brian Byrne

     2nd in Section:  Brian Byrne

     3rd in Section:  Mike Corbeil & Lorelle Smith

     Best Novice:   Sandy Gonzalo Perez

 

    Norwich Section:

     1st in Section:  Pablo Mauricio Leon

     2nd in Section:  Pablo Mauricio Leon

 

    Raza Espanola Section:

     1st in Section:  Julio Masferrer

     2nd in Section:  Julio Masferrer

     3rd in Section:  Julio Masferrer

 

    Scots Fancy Section:

     1st in Section:  Dino Potestad

     2nd in Section:  Julio Masferrer

     3rd in Section:  Dino Potestad

 

    Stafford Crested - Clear and Variegated Section:

     1st in Section:  Carl Biers

     2nd in Section:  Joe Dabenigno

     3rd in Section:  Carl Biers

 

    Stafford NonCrested - Clear and Variegated Section:

     1st in Section:  Joe Dabenigno

     2nd in Section:  Carl Biers

     3rd in Section:  Carl Biers

 

    Stafford Crested - Melanin Section:

     1st in Section:  Carl Biers

 

    Frill Canary Section:

     1st in Section:  Mike Corbeil & Lorelle Smith

     2nd in Section:  Mike Corbeil & Lorelle Smith

     3rd in Section:  Mike Corbeil & Lorelle Smith

 

    Any Other Variety Canary Section:

     1st in Section:  Dino Potestad - Giboso Espanol

     2nd in Section:  Julio Masferrer - Hoso

     3rd in Section:  Sandy Gonzalo Perez - Hoso

 

 

Overall Show Winners for Finch Division:

1st Best in Show:    Lauren Ogburn - Violet Eared Waxbill

2nd Best in Show:  Lauren Ogburn - Parsons

3rd Best in Show:   Lauren Ogburn - Honeycreeper   

                                                                  Hen

4th Best in Show:   Lauren Ogburn - Honeycreeper

                                                                  Male

5th Best in Show:   Ed Colon - Dilute Lady Gouldian

6th Best in Show:   Lauren Ogburn - Parsons 

7th Best in Show:   Anita Phillips - Violet Eared Waxbill Pair

8th Best in Show:   Angel Merdina - Yellow Bodied Purple 

                                                                 Breast Lady Gouldian

9th Best in Show:   Anita Phillips - Normal Shafttail

10th Best in Show: Lauren Ogburn - Pintail

You can download the winners list here

Florida Canary Fanciers as all clubs could not survive without the aid and support of many.  Shows take many volunteers and financial support to offer shows year after year.  We thank our corporate and individual show sponsors for how much their help is so highly appreciated.  Please recognize them as we do and support them as they do us.  All our thanks to each and every one.  Visit our Sponsors page and help support those who support our Annual Show.

© 2020 Flyingcat Designs

2017 FCF Annual Show

Display by one of the vendors who attend our show.